Kitesurfing to sport ekstremalny, angażujący wiele grup mięśniowych jednocześnie. Ryzyko kontuzji jest spore, w przypadku braku przygotowania fizycznego kitesurfera, dysbalansu mięśniowego, złych wzorców ruchowych i nieprawidłowej postawy ciała.  Jeżeli błędnie wykonujesz raley na zgietych rękach, z przyciągniętymi barkami do uszu i zgarbionymi plecami, to szybko nabawisz się kontuzji, a Twój progress na kitesurfingu będzie utrudniony. Musisz pracować nad wydłużaniem i wyciąganiem się w pozycji oraz prawidłową pracą mięśni.

Podczas praktyki jogi duży nacisk kładzie się na prawidłowe wykonanie wzorców ruchowych, których uczysz się na drodzę odruchów już w okresie niemowlęcym. Wzorce te leżą u podłoża każdej aktywości ruchowej i determinują jakość Twojego ruchu podczas tricków.

Postanowiliśmy wprowadzić  na naszych campach zajęcia jogi, ponieważ oprócz poprawy wzorców ruchowych, postawy ciała, równowagi mięśniowej, elastyczności, zwiększa świadomość ciała i czucie głębokie. Osoby o dużej świadomości ciała szybciej uczą się nowych dyscyplin i tricków na wodzie. 

Czucie głębokie jest to odczuwanie położenia poszczególnych odcinków ciała względem siebie oraz w przestrzeni i umiejętność skorygowania tych elementów bez kontroli wzroku. Inaczej mówiąc jeżeli robisz backrolla, S-benda, raley do blind'a czy inny trick, każda z części Twojego ciała zna swoje miejsce i ulożenie w przestrzeni. Automatycznie wiesz kiedy ma nastąpić ruch oraz w jakim zakresie. Prawidłowe czucie głębokie gwarantuje doskonałą koordynację ruchów i szybkie przyswajanie nowych umiejętności na wodzie. 

Jak to działa z perspektytwy pracy naszego układu?

Receptory czucia głębokiego znajdują się w mięśniach, ścięgnach, więzadłąch i torebkach stawowych. Odbierany z nich bodziec przekazywany jest do ośrodków w mózgu i tam przetwarzany. Przekazuje informację o wzajemnym ulożeniu części ciała. 

Skutkiem osłabionego czucia głębokiego jest:

-gorsza równowaga i stabilizacja mięśni

-pogorszona koordynacja i umiejętność wykonywania złożonych ruchów

Na macie podczas praktyki jogi, uczymy się synchronizować pracę naszych zmysłów, zaczynamy rozumieć co się dzieję w naszym ciele, dzięki czemu rozwijamy się jeszcze bardziej. Przeniesienie uwagi do odcinków ciała i naszego wnętrza uświadamia jakie mamy ograniczenia i dysproporcje. Łatwiej nam okreslić czego nie rozumiemy i nad czym musimy pracować. Praktyka jogi połączona z odpowiednią dawką informacji od nauczyciela, powoduje, że łatwiej jest nam zlokalizować konkretne doznanie takie jak: obniżenie barków, otwarcie klatki piersiowej, rotacja tułowia , wydłużanie kręgosłupa itd. 

Jeżeli wiemy jak funkcjonuje nasze ciało, jesteśmy w stanie zrozumieć polecenia płynące z zewnątrz. Ponad to możemy tę informację przetworzyć i w sposób poprawny wykonać. Jeżeli instruktor kitesurfingu mówi Ci: przeneś cięzar ciała na tylną nogę, zrotuj kolano do wewnątrz, wypchnij biodra, potrafisz w sposób poprawny wykonać to polecenie bez kontroli wzoku.

Dzięki praktyce jogi wyglądamy zdrowo, czujemy się świetnie i pozbywamy się różnych dolegliowści. To motywacja większości z nas, lecz joga ma znacznie więcej do zaoferowania. Docenienie głębi i prawdziwej wartości jogi może zająć nawet dziesiątki lat. Należy zrozumieć, że każdy z nas wyrusza już z jakiegoś miejsca i nikt nie wie do jakiego etapu dotrze. To droga jest celem i podróżą samą w sobie!

Zachęcamy Was do podążania tą drogą, zrozumienia swoich potrzeb i zniesienia ograniczeń.

 Jeżeli jesteś zaintereswany naszym campem kliknij  w przycisk:

Joga & Kite Camp Sardynia

 

 

 

Znajdziesz nas również na:

DSC01623.JPG

Instruktor kitesurfingu, fizjoterapeutka oraz joginka. Żyje w zgodzie z naturą i kieruje się sercem. Zaparzy Ci pyszną kawę i opowie o przygodach, które przeżyła.

DSC01644.JPG

Instruktor kitesurfingu IKO i PZKite. Relacjonuje piękne chwile na zdjęciach i filmach. Jego pasją jest snowboard i fotografia, kocha góry i pływanie na kitesurfingu.  Zarazi Cię wielką pasją do sportu.